VÕISTLUSPROGRAMMID

10. tudengi- ja lühifilmide festivali Sleepwalkers võistlusprogrammid

Tudengi- ja lühifilmide festivali Sleepwalkers võistlusprogrammid on kokku pandud. Võistlus toimub traditsiooniliselt nii rahvusvahelisel kui kohalikul tasandil.

Rahvusvahelisest tudengifilmide võistlusprogrammist:
2009. aasta Sleepwalkersi rahvusvaheline võistlusprogramm koosneb 25 filmist viies alajaotuses.Laekunud üle 600-st maailma filmitudengi tööst sõelale jäänud lühimängufilmidest, -dokumentaalidest, -animatsioonidest ja eksperimentaalfilmidest leiab nii ilu kui valu, steriilsust kui groteski, kaasahaaravaid narratiive ja esteetilist naudingut. Eesmärgiks on, nagu alati, pakkuda võimalikult mitmekesist ja kõrgetasemelist ülevaadet lühifilmimaailmas hetkel toimuvast.

Eesti lühifilmide võistlusprogrammist:
Neljandat korda toimuva uute Eesti lühifilmide võistlusprogrammi idee on anda põhjalik ülevaade Eestis viimasel ajal valminud lühifilmidest. Kui varasematel aastatel on Eesti lühifilmi seis olnud pigem tagasihoidlik, siis nüüd tundub, et Balti Filmi- ja Meediakooli ning Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakonna energiat ja noorust täis tegutsemise tuules on festivali eelkomisjonini jõudnud filmide hulk suur ja valik tihti raske. Enam ei saada filme üksnes tudengid, vaid ka professionaalid tahavad oma filme võistlustulle lasta. Ja mis seal salata, lühifilme on Eestis ka agaramalt tegema hakatud.

Kindlasti toovad kavva mitmekesisust eri riikidest pärit filmitegijad ja põnevad koostööprojektid. Selleaastases võistlusprogrammis on võimalik näha eestlaste, venelaste, lätlaste, soomlaste ja soomlaste koostöid. Üle 70 laekunud filmi valiti võistlusprogrammi 13.

Lühifilm on põnev ja väljakutseid pakkuv žanr. Tundub, et see on lõpuks ka Eestis oma väärtust tõestama hakanud. Sest lühike on äge!

prg. mart kalmo