EUROOPA FILMIAKADEEMIA ESITLEB: AASTA PARIMAD LÜHIFILMID I

Euroopa Filmiakadeemia esitleb: aasta parimad lühifilmid I / neljapäev, 12/11/09 kell 19.30 ja kordusena 13/11/09 kell 20.00 Kinomajas


Patustaja/Sinner
Iisrael/Israel
Mängufilm/Fiction
2009, 28 min

 
Rež/Dir: Meni Philip

13-aastane Yotam õpib ultraortodokses juudi internaatkoolis ja üritab hakkama saada oma tärkavate seksuaalsete ihadega. Leidmata kedagi, keda usaldada, või kohta, kuhu põgeneda, avastab ta end oma kogukonna peale sunnitud vaikimise lõksus.
 
Prod/Prod: Meni Philip
Op/DoP: Addie Reiss
Tootja/Production: Minshar School of Art
Keel/Language: heebrea/Hebrew
 
Meni Philip (sünd 1968) kasvas üles ultraortodokses juudi perekonnas. 1995. aastal sai temast hassiidi muusik, ent 2001. aastal oli ta seoses usust lahtiütlemisega sunnitud muusikast loobuma. 2004. aastal alustas ta filmiõpinguid Minshari kunstikoolis Tel Avivis ning kolm aastat hiljem tegi 60-minutilise autobiograafilise dokumentaalfilmi „Saagu valgus” („Let There Be Light”). Sel aastal lõpetas Meni oma lõputöö „Patustaja” („Sinner”) ja ta töötab nüüd oma esimese täispika mängufilmi kallal.


Remont/Renovation
Saksamaa, Rumeenia / Germany, Romania
Mängufilm/Fiction
2009, 24 min

 
Rež/Dir: Paul Negoescu
 
Ema Doina üritab töö kõrvalt perekonna korterit renoveerida. Poeg Alex ei suuda läheneva magistritöö tähtaja tõttu remondi ega oma tüdruksõbra jaoks aega leida. Tema vanaema Flori nõuab, et saaks perekonda aidata, ehkki tema abi pole alati teretulnud.
 
Prod/Prod: David Lindner Leporda, Ada Solomon
Op/DoP: Andrei Butica
Tootja/Production: Filmallee – David Lindner Filmproduktion
Keel/Language: –
 
Paul Negoescu (sünd 1984) lõpetas Bukaresti riikliku filmikooli filmirežii erialal. Hetkel töötab ta magistritöö kallal ning valmistab ette oma esimest täispikka mängufilmi. Tema varasema loomingu hulka kuuluvad auhindu võitnud filmid „Exam” (2006) ja „Acasa” (2007).
 

M nagu mõrv / Tile M For Murder
Rootsi/Sweden
Mängufilm/Fiction
2009, 8 min

 
Rež/Dir: Magnus Holmgren
 
On kuum suvepäev. Abielupaar mängib Scrabble’it. Sügaval sisimas vihkavad nad teineteist ja kui mängul näib tekkivat maagiline jõud, mõtleb mees välja, kuidas oma naisest lahti saada. Film põhineb Charlie Fishi romaanil „Death by Scrabble” („Surm Scrabble’i läbi”).
 
Prod/Prod: Anette Brantin
Op/DoP: Ragna Jorming
Tootja/Production: Bob Film Sweden AB
Keel/Language: rootsi/Swedish
 
Magnus Holmgren (sünd 1980) on filmirežissööriks õppinud Stockholmi draamainstituudis. Ta on töötanud monteerija, stsenaristi ja režissöörina mitmete lühi- ja reklaamfilmide juures. Hetkel teeb Magnus vabakutselisena helikujundust, animatsioone ja töötab graafilise disainerina. Tal on käsil 3-D lühianimatsioon „Melvin”.


Mis veel alles / What’s Left
Saksamaa/Germany
Mängufilm/Fiction
2008, 17 min

 
Rež/Dir: David Nawrath
 
Mathis on 19-aastane. Oma vanaema matusepäeval peab ta üle pika aja isaga päeva koos veetma. Selle jooksul õpivad nad teineteist jälle tundma. Hetkeks tundub, et nad suudavad üksteist isegi mõista.
 
Prod/Prod: Susanne Mann, Paul Zischler
Op/DoP: Markus Koob
Tootja/Production: German Film- and Television Academy Berlin (dffb)
Keel/Language: saksa/German
 
David Nawrath sündis ja kasvas üles Berliinis, kaks aastat elas ta ka Iraanis. 2005. aastal alustas ta filmirežii õpinguid Saksa filmi- ja televisiooniakadeemias Berliinis.
 

Ujumistund / Swimming Lesson
Belgia/Belgium
Animatsioon/Animation
2009, 10 min

 
Rež/Dir: Danny De Vent
 
Nelja-aastane poiss läheb oma esimesse ujumistundi. Ta võtab ette seiklusrohke retke sügava basseini teise otsa ja saab üle oma hirmust.
 
Prod/Prod: Danny De Vent
Op/DoP: Danny De Vent, Vincent Bierrewaerts
Tootja/Production: Lumière Productie & Distributie
Keel/Language: prantsuse/French
 
Danny De Vent (sünd 1970) õppis enne kõrgkooli astumist mõned aastad elektroonikat, käis sõjaväes ja töötas elektroonika spetsialistina. Kaks aastat õppis ta Antwerpeni Kuninglikus Kaunite Kunstide Akadeemias fotograafiat ning 1999. aastal lõpetas ta Genti Kuningliku Kaunite Kunstide Akadeemia animatsiooni erialal. Aastail 2001–2004 resideerus Danny Hollandi animatsiooniinstituudis. „Zwemles” on tema esimene lühianimatsioon.


Kaotsi läinud kirjad / Poste Restante
Poola/Poland
Dokumentaalfilm/Documentary
2008, 14 min

 
Rež/Dir: Marcel Łoziński

Kirjad, mille adressaate ei ole võimalik leida, lõpetavad oma teekonna Koluszki postkontoris
kättetoimetamata kirjade osakonnas. Selliseid kirju on Poolas igal aastal vähemalt miljon, nende hulgas on ka jumalale adresseeritud kirjad. Film räägib ühe kirja loo.
 
Prod/Prod: Dorota Roszkowska
Op/DoP: Jacek Petrycki
Tootja/Production: Arkana Studio
Keel/Language: poola/Polish
 
Marcel Łoziński on sündinud 1940. aastal Pariisis. Ta on lõpetanud Łódźi riikliku filmi-, televisiooni- ja teatrikooli 1971. aastal. 1994. aastal olid tema lühidokumentaalid „89MM from Europe” Euroopa Filmiakadeemia ja Ameerika Akadeemia auhindade nominendid. Praegu peab Marcel loenguid režiitudengitele Andrzej Wajda meistrikoolis, samuti rahvusvahelises dokumentaalfilmi workshop’is Dragon Forumis.

prg. mart kalmo