EUROOPA FILMIAKADEEMIA ESITLEB: AASTA PARIMAD LÜHIFILMID II

Euroopa Filmiakadeemia esitleb: aasta parimad lühifilmid II / neljapäev, 12/11/09 kell 21.30 ja kordusena pühapäev, 15/11/09 kell 16.00 Kinomajas


Peteri raadiomaailm / Peter in Radioland
Suurbritannia/UK
Dokumentaalfilm/Documentary
2009, 10 min

 
Rež/Dir: Johanna Wagner

Peter on haiguslehel ja veedab enamiku ajast üksinda kodus, mõtiskledes oma mineviku üle. Vähe on asju, millel on tema jaoks veel mõte. Ümbritsetud lohutust pakkuvaist analoograadiotest, mälestustest ja oma armastava naise seltskonnast, igatseb Peter tagasi vanu aegu. Kuidas sellest välja tulla ja leida oma koht moodsas maailmas?
 
Prod/Prod: Rebecca Day
Op/DoP: Johanna Wagner
Tootja/Production: Scottish Documentary Institute
Keel/Language: inglise, rootsi / English, Swedish
 
Johanna Wagner tegi filmimaailmaga tutvust juba lapsepõlves tänu oma isale ja tema Super 8 kaamerale. Lõpetanud bakalaureuseõpingud inglise kirjanduse alal, võttis ta 2005. aastal osa aastasest dokumentaalfilmi kursusest. 2008. aastal astus Johanna Edinburghi kunstikolledži filmirežii erialale ning esitas seal oma magistriõpingute lõputööna eksperimentaalse dokumentaalfilmi „The Inner Shape”. „Peter in Radioland” valmis varsti pärast seda.


Unistustest / Between Dreams
Venemaa, Prantsusmaa, Soome / Russia, France, Finland
Dokumentaalfilm/Documentary
2009, 11 min

 
Rež/Dir: Iris Olsson
 
Logisevas öises Trans-Siberi rongis, mis täidab visuaalse ja tunnetusliku tausta eesmärki, tuletavad inimesed meelde oma unistusi ja jutustavad oma lugusid.
 
Prod/Prod: Nisi Masa, Matthieu Darras
Op/DoP: Natasha Pavlovskaya
Tootja/Production: University of Art and Design Helsinki
Keel/Language: vene/Russian
 
Iris Olsson (sünd 1981) on auhinnatud dokumentalist, ta on õppinud Helsingi kunsti- ja disainiülikoolis ning lõpetanud bakalaureuseõpingud dokumentaalfilmi erialal. Ta on töötanud vabakutselisena televisioonis ja produktsioonifirmades. 2005. aastal korraldas Iris filmi workshop’i Dakari äärelinnades Senegalis. Hetkel töötab ta täiskohaga dokumentaalfilmi režissöörina ja lõpetab dokumentaalfilmi režii alal magistrantuuri.


Head ööd! / Good Night!
Prantsusmaa, Belgia / France, Belgium
Mängufilm/Fiction
2009, 18 min


Rež/Dir: Valéry Rosier

Philippe on 40-aastane ja töötab lammutuskojas. Täna õhtul läheb ta külla oma kahele lapsele. Ta võtab nad oma eksabikaasa juurest peale. Philippe varjab nende eest midagi. Ta ei käitu nagu tavaliselt. Täna õhtul ei lähe lapsed mitte koju magama.

Prod/Prod: Isabelle Mathy
Op/DoP: Hichame Alaouié
Tootja/Production: Petrouchka Film
Keel/Language: prantsuse/French

Valéry Rosier on 31-aastane ning ta on töötanud assistendina mitmete täispikkade mängufilmide juures. Oma esimese lühifilmi „Deux minutes trop tard” väntas ta 2004. aastal ning tema lõputöö Belgia meediakunstide instituudis, lühifilm „Yeti”, osales mitmel festivalil ja võitis 2006. aastal Novara filmifestivalil peaauhinna.


Mr Karpfi kannatused – sünnipäev / The Sufferings of Mr. Karpf – the Birthday
Saksamaa/Germany
Mängufilm/Fiction
2009, 10 min

 
Rež/Dir: Lola Randl
 
Härra Karpfil on sünnipäev, ent keegi ei helista talle. Tõenäoliselt on tema telefonil midagi viga...

Prod/Prod: Lola Randl
Op/DoP: Lola Randl
Tootja/Production: Komet Film
Keel/Language: saksa/German
 
Lola Randl (sünd 1980) õppis aastail 2001–2006 meediakunstide akadeemias Kölnis ning lõpetas seal televisiooni ja filmi eriala.
 

14/14
Suurbritannia/UK
Mängufilm/Fiction
2008, 9 min

 
Rež/Dir: Asitha Ameresekere

„14” uurib perevägivalla tsüklit ning annab vihjeid minevikus juhtunule. Film on üles võetud vaid sellega seotud karakterite vaatenurgast.
 
Prod/Prod: Asitha Ameresekere
Op/DoP: Line Nikita Blom
Tootja/Production: PunchiFilms
Keel/Language: inglise/English
 
Asitha Ameresekere on Briti-Sri Lanka päritolu filmitegija, kes elab Londonis. Lapsepõlves sai ta vanakreeka müütidest üleannuse ja on sellest ajast saadik üritanud lugusid jutustada. Tema filmid on võitnud rahvusvahelisi auhindu, sh 2007. aastal BAFTA auhinna lühifilmi „Do Not Erase” eest. 2008. aastal võttis ta osa Berlinale Talent Campusest. Sama aasta juulis anti välja tema lühijuttude kogumik. Hetkel töötab Asitha kahe täispika mängufilmi stsenaariumi kallal.


Klaaslõks / The Glass Trap
Poola/Poland
Dokumentaalfilm/Documentary
2009, 15 min
Rež/Dir: Pawel Ferdek

 
Esialgu näib, et tegu on loodusteemalise dokumentaalfilmiga, ent ärge laske end eksitada. Akvaariumikalade kaklused võivad inimestes valla päästa ürginstinkte.
 
Prod/Prod: Kuba Kosma
Op/DoP: Wojciech Staroń
Tootja/Production: Polish Filmmakers Association, TVP Kultura and Kosma Film
Keel/Language: poola/Polish
 
Paweł Ferdek (sünd 1977) on stenarist, dokumentalist ja maailmarändur. Ta on lõpetanud Varssavi Ülikooli rahvusvaheliste suhete erialal, õppinud Gardzienice akadeemias ja osalenud Euroopa filmiprogrammis EKRAN Andrezj Wajda filmirežissööride meistrikoolis. Tema viimaste filmide hulka kuuluvad „Beautiful Misunderstanding” (2009) ja „Scrap Odyssey” (2009/2010).
 

Kari/The Herd
Iirimaa/Ireland
Mängufilm/Fiction
2009, 4 min

 
Rež/Dir: Ken Wardrop
 
Talumees ja tema ema arutavad ühe veidra looma liitumist nende limusiini tõugu veisekarjaga.
 
Prod/Prod: Andrew Freedman
Op/DoP: Ken Wardrop
Tootja/Production: Venom Film
Keel/Language: inglise/English
 
Ken Wardrop on üks värskemaid ja loomingulisemaid Iiri filmitegijaid. Tema ehe filmikeel on pakkunud kinolinalt mitmeid originaalseid lühifilme. Oluline rõhk Keni loomingus on esteetilisel ja delikaatsel inimlikkusel, millega ta on tõmmanud endale palju rahvusvahelist tähelepanu. Tema töid on näidatud Cannes’i, Locarno, Oberhauseni ja Sundance’i festivalidel. Lisaks on teda premeeritud enam kui kolmekümne rahvusvahelise auhinnaga, sealhulgas ka Euroopa Filmiakadeemia auhinnaga lühifilmi „Undressing My Mother” (2005) eest.

prg. mart kalmo