Debüütide võistlusel on ka Eesti film
Uudis
Pöffihunt

Soodushinnaga on müügil autorite osavõtul toimuvate pidulike esilinastuste piletid.

Seitsme euro ja 50 sendi eest on võimalik OSTA PILET kõigi 16 debüütfilmide võistlusprogrammi kuuluva linateose avaseansile.

Koguni üheteist filmi puhul on tegu maailma- ja viie puhul puhul rahvusvahelise esilinastusega.

Üle mitme aasta osaleb konkursil ka kodumaine linateos, Eeva Mägi „Mo Mamma”.

Naiselikust absurdist pakatavas verivärskes draamas upuvad ema Karin ja tütar Mari lõputusse soovi teineteist mõista.

Kui nende armastatud Mamma ilma paranemise lootuseta haiglasse satub, süüdistab tütar kõiges ema. Tekivad pinged, mida üksteise peal välja elatakse.

„2018. aasta suvel mu vanaema Mamma kukkus ja murdis reieluu. Pärast seda õnnetust ei hakanud ta enam kunagi käima. Ühel päeval, kui emaga haiglas Mammat külastasime, nägin tema silmis midagi väga lõplikku. Mammal oli täiesti teistsugune pilk, sealt peegeldus alistumine – ta oli oma surmaga leppinud. See ajas mu täiesti endast välja. Elasin terve öö oma hüsteeriat ema peal välja, süüdistasin teda kõiges. Mind ajas kohutavalt vihale see, et ema võttis kõike nukra rahu ja leppimisega. Ta isegi mõistis minu hüsteeriat. Mul läks aastaid, enne kui sain aru, et minu ema oli kaotamas oma ema ja selle kõige taustal pidi ta veel tegelema oma tütre kaotamisvalu mõistmisega ja tema egoistlike süüdistustega. Mamma surm ja „Mo Mamma” aitasid mul mõista nii Mammat kui oma ema,” avab Eeva Mägi oma filmi sünnilugu.
Mängivad Eva Koldits ja Helena Lotman, operaator oli Sten-Johan Lill ja kunstnik Allan Appelberg. Tootsid stuudiod Filmivabrik ja Kinosaurus Film, produtsentideks Marju Lepp, Sten-Johan Lill, Manfred Vainokivi ja Eeva Mägi.

Eksperimentaalse lähenemisega film on valminud peamiselt omavahenditest.

Tegu on maailmaesilinastusega.

Viimati osales Eesti linateos debüütfilmide võistluskavas 2020. aastal, kui ekraanile jõudis Lauri Randla film „Hüvasti, NSVL”.

Debüütfilmide võistlusprogrammi kuraatori Triin Trambergi sõnul on kõik tänavused filmid selgesti eristuvad - kõigil on potentsiaali jõuda laiema publikuni ja panna endast huvituma levitajad. „Väga põnevad ja meeldejäävad lood ning huvitavad lavastajakäekirjad,” iseloomustas ta kava.

Kaugeim film, Loren Taylori „Kuu on tagurpidi”, on pärit Uus-Meremaalt. Eksootilisemat hõngu toovad Tallinna ka India režissööri Dibakar Das Roy must komöödia „Dilli” ja Sri Lanka režissööri Ilango Rami komöödia „Vaibumatu” – viimases peab äkksurnud mehe perekond lahendama enne matuseid kadunukese kikkis peenise probleemi.

Ungari režissööri Rozália Szeleczki romantilise komöödia „Kassiversum” meespeaosatäitja on rääkiv kass.

„Härra ja proua Stodola” on Tšehhi režissööri Petr Hátle sünge armastuslugu, mis on inspireeritud Tšehhi ajaloo kuulsaimate sarimõrvarite elust.

Steven Soderbergh patroneerib ja esitleb Hispaania režissööri Miguel Fausi filmi „Vaikne teenijanna” – see on esimene Euroopa linateos, milleks koguti raha NFT-sid (non-fungible tokens) müües.

Soomlase Markku Hakala „Hiiglase pada” esindab maagilist realismi – see on tekstita film mehest, naisest ja… lauta kinni pandud põhjamaa hiiglasest.

Saksa draamakomöödia „Kõik loksub paika” režissöör Aylin Tezel on rohkem tuntud näitlejana, mänginud filmides „Almanya – tere tulemast Saksamaale” ja „Murtud horisondid”, tänavusel PÖFFil näeb teda ka Just Filmi kavva kuuluvas lastefilmis „Nädalavahetuse mässajad”.

Ladina-Ameerika filmikunsti esindavad Argentina režissööride Romina Tamburello ja Federico Actise „Vera ja naudingud” ja Colombia režissööri Edgar de Luque Jácome´i „Kaluri tütar” – viimase kaastootjateks on Puerto Rico, Brasiilia ja Dominikaani Vabariik.

Debüütfilmide võistlusprogramm:

Kogu Pimedate Ööde filmifestivali kava kuulutame välja 27. oktoobril.

Festivali passid on müügil SIIN.

Pimedate Ööde filmifestival toimub tänavu 3.-19. novembrini.