Filmid mässavad PÖFFil põhjusega
Uudis
Pöffihunt

Kodutu mees elab supermarketis. Nohikust teadlasest saab 21. sajandi kurikuulsaim narkoparun. Kas koer on ikka inimese parim sõber?

„Olge valmis seikluseks,” ütleb Javier Garcia Puerto, kes on kokku pannud Pimedate Ööde filmifestivali täna avalikustatud võistlusprogrammi „Põhjusega mässajad”.

Vaatajate ette jõuab 11 verivärsket filmi, mida esitlevad nende autorid isiklikult – tegu on kinematograafilist loovust ja otsingulisust esindava kavaga, mis on mõeldud kõige julgematele ja pühendunumatele filmisõpradele, kes otsivad filmikunstist värskust ja soovivad, et neid üllatataks.

Esimest korda maailmas on ekraanil näiteks Montenegro režissööri Nemanja Bečanovići draamakomöödia „Supermarket” – süngelt koomiline lugu 21. sajandi Robinson Crusoest, kelle üksikuks saareks on hiiglaslik kaubahall. Juba aasta aega elab seal kodutu mees: päeval varjab ennast ventilatsioonisüsteemi nurgatagustes, öösel jalutab aga lõputute riiulite vahel – proovib ja degusteerib väljapandud kaupa.

Kujutage ette, et te olete nohikust keemik, leiutate täiesti legaalse psühhotroopse aine ja hakkate seda idufirmana müüma – teist saab hipsterist narkoparun! Uskuge või ärge uskuge, aga just nii juhtus ühe teadlasega, kes töötas välja valemi, mille järgi toota katapõõsa lehtedest seaduslikke uimasteid. Kuidas teha sellest uskumatust loost aga dokumentaalfilmi, näitab Iisraeli režissöör Uri Marantz – tema „Kuningas Khat” ajab selleks segamini kõik kolm filmiliiki.

Franck ja Lola armuvad: neil on nii palju ühist, kui välja arvata see, et Lolale ei meeldi koerad – erinevalt Franckist. Tom soostub võtma endale surnud naabri chihuahua – mida aeg edasi, seda enam hakkab talle aga tunduma, et just koer on see, kes viis naabri enesetapuni ja nüüd üritab sama tema endaga. Näitleja Greta kaotab avariis korraga oma koera ja assistendi. Siis kohtab ta Charlottet ja teeb talle ettepaneku endale appi tulla – täpsustamata, kas assistendi või hoopis… koerana. Belgia režissööri Xavier Seroni „Elu on lits” koosneb kolmest loost, mis jutustavad koerte ja inimeste vahel õige keerulistest suhetest – tragikoomilises võtmes.

Leedu filmikunsti esindab mõned aastad tagasi filmiga „Kodumaa” Balti programmi võitnud Tomas Vengrise uusim linateos, romantiline draama „Viis ja pool armastuslugu Vilniuse korteris” – ühe AirBnB-korteri seinte vahel hargneb iga uue üürilise tulekuga uus lugu armastusest, vihkamisest, lootusest ja süütundest.

Tänavuse festivali kõige sürrealistlikum, absurdselt naljakas, täiesti üle võlli film on aga prantslastest vendade Aurélien ja Olivier Héraud´ must komöödia „Lõpp. Inimkonna tehisfragmendid”.

Kokku on kavas kaheksa maailma- ja kolm rahvusvahelist esilinastust. Kaks filmi osaleb väljaspool võistlust.

Lisaks selgitatakse välja parim lühifilm – viimased on välja valinud alafestival PÖFF Shorts.

Võistlusprogramm:

Väljaspool võistlust:

Lühifilmide võistlusprogramm:

Välja antakse kaks auhinda, parima pika ja parima lühikese filmi eest.

Tänasest algab ka autorite osavõtul toimuvate pidulike esilinastuste piletite eelmüük. Kuni 26. oktoobrini kehtib soodushind: 7 eurot 50 senti, lühifilmide puhul 6 eurot.

Väljaspool võistlust osalevate filmide ja festivali kogu programmi piletimüük algab 27. oktoobril.

Pimedate Ööde filmifestival toimub tänavu 3.–19. novembrini.

Festivali esitlevad Elisa ja Nordic Hotel Forum. Elisa panustab eesti kultuuri jätkusuutlikku püsimisse, luues ja pakkudes kodumaist audiovisuaalset toodangut ning toetades filmikunsti. Nordic Hotel Forum on olnud PÖFFi külaliste koduhotelliks alates 2008. aastast, 2019. aastal pälviti ka kultuurisõbra tiitel.

Tutvu „Põhjusega mässajate” võistlusprogrammiga SIIN.

Tutvu põhivõistlusprogrammiga SIIN.

Tutvu debüütfilmide võistlusprogrammiga SIIN.

Tutvu „Kriitikute valikute” võistlusprogrammiga SIIN.

Osta PÖFFi pass SIIT.