PÖFF Expanded laiendab filmikunsti piire
Uudis
Pöffihunt

Mis on telepaatiline kino? Kuidas defineerida ühte meetrit? Kuhu rändab monarhliblikas?

Vastab tänavune PÖFFi kunstnikufilmide programm PÖFF Expanded, mille eesmärk on laiendada traditsioonilist arusaama filmikunstist.

„Selle programmiga loodame hajutada filmi- ja visuaalkunsti piire ning lähendada mõlema valdkonna loovisikuid ja publikut,” ütles PÖFFi juht Tiina Lokk.

Tänavune programm, mille on esimest korda kokku pannud Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaal, keskendub koosloomise dünaamikale ja kannab pealkirja „Pooluste koordinaadid”.

„Vaatleme erinevatest partnerlustest ja dialoogidest sündinud teoseid – eesmärk on mõtestada loomingulise koostöö eri vorme,” ütles programmi üks kuraatoreid Piibe Kolka. Ta lisas, et mitme filmi autorid on partnerid ka perekondlikes või romantilistes suhetes, teadustöö või aktivismi vallas.

Kavas on kümme lühifilmi, mis jaotuvad kaheks seansiks.

Programmi esimene osa „Meid hoidvas kaadris”, mis linastub neljapäeval, 16. novembril, tõukub intiimsest kodukeskkonnast, käsitledes nii enesepeegeldust kui ka distantseerituse ning maailmast eraldatuse kogemust.

Ekraanile jõuavad Eitan Efrati ja Sirah Foighel Brutmanni „On see nuga, sellepärast et…” (Belgia), João Pedro Rodriguese „Kusmaal te sellega olete, João Pedro Rodrigues?” (Portugal-Prantsusmaa), Dani Leventhal ReStacki ja Sheilah (Wilson) ReStacki „Tule koiott” (USA) ja Laida Lertxundi ja Ren Ebeli „Ühel põllul siin naabruses” (Hispaania).

Eestit esindavad Liina Siibi „Taevakerad” ja Tõnis Jürgensi „Heitlikkuse harjutus”. Esimeses mängitakse taevasfääri mudeli – maailma ühe vanima astronoomilise instrumendiga, teine on videoessee unest ja enesejälgimisest.

Programmi teine osa „Võimalikke vastuseid on kaks”, mis linastub 17. novembril, rändavad uurijad-kunstnikud-ilmarändurid mööda maailma ja jagavad üksteisega isiklikke avastusi, pettumusi ja rõõme.

Kavas on Jacqueline Gossi ja Jenny Perlini „Mõõdustik” (USA), Roman Himei ja Jarema Malaštšuki „Uus sõprade linn” (Ukraina), autorite kollektiivi Fantastic Little Splashi „Sarnane pilt” (Ukraina) ja OJOBOCA „Kaugtundja Goliatus & Carábida (1977–1997)”.

Programmi kureerivad kunstnik ja filmitegija Piibe Kolka ja New Yorgis tegutsev kriitik ning filmikuraator Genevieve Yue.

Seansid leiavad aset kell 19 Sõpruse kinos. Teisel seansil järgneb filmidele vestlus kunstnike ja kuraatoritega. Lisaks toimub 20. novembril kell 17.30 Eesti Kunstiakadeemia suures auditooriumis filmiprogrammi väliskuraatori Genevieve Yue avalik loeng feminismist ja filmi materiaalsusest.

Tallinna Fotokuu on rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal, mis esitleb teoseid pea kõigist visuaalkultuuri valdkondadest ning vaatleb kunsti ja ühiskonna arenguid üha enam kaamerate, ekraanide ja kujutiste kaudu vahendatavas maailmas. Tänavu toimub biennaal 6. oktoobrist 26. novembrini.

Tallinna Fotokuu programmi vaata SIIT.