Tallinna loodus ärkab orkestri saatel ellu
Uudis
Pöffihunt

Pimedate Ööde filmifestivali keskkonnafilmide programmi avamine tuleb tänavu eriline, sest avafilmi „Rohelisem Tallinn” muusika kõlab elavas ettekandes.

Tauno Aintsi kirjutatud muusikat esitab filmi saateks Tõnu Kaljuste juhatatav Tallinna Kammerorkester ja pidulik kontsert-linastus leiab aset pühapäeval, 5. novembril kell 19 Apollo kinos Coca-Cola Plaza.

Joosep Matjuse ja Katri Rannastu 18-minutilises filmis „Rohelisem Tallinn” avanevad läbi nelja aastaaja Tallinna eripalgelised loodusmaastikud – see on austusavaldus Eestimaa loodusele, mis asub kohe siinsamas linnas, meie keskel.

„Tallinnas on üllatavalt palju n-ö puhast loodust, kuhu võid terveks päevaks ära kaduda ja unustada, et tegelikult viibid sa pealinnas,” ütles Matjus, kes filmis linnaloodust kahe aasta jooksul.

PÖFFi keskkonnafilmide programmi esitleb tänavu esimest korda Euroopa rohelise pealinna tiitlit kandev Tallinn. „PÖFFi keskkonnafilmide programm annab keskkonnaküsimustele visuaalse ja emotsionaalse dimensiooni ja võimaldab vaatajal näha ja tunda keskkonnaprobleemide mõju,” ütles Tallinna Euroopa rohelise pealinna aasta juht Krista Kampus.

Kokku on kavas seitse dokumentaalfilmi, mille on välja valinud programmi kuraator Mikk Granström.

Ülemaailmsest plastikuuputusest – ookeanides on 500 korda rohkem plastosakesi kui meie galaktikas tähti – räägib Saksa režissööri Isa Willingeri film „Fantastiline plastik”.

Kuidas me saame oma ökoloogilist jalajälge vähendada nii, et keskkond oleks vähem saastunud, uurib Tšiili režissöör Maite Alberdi oma filmis „Ma olen Maa”.

Üha pikenevad põuaperioodid ähvardavad Turkana rahva igapäevast toimetulekut ja süvendavad konflikte naabritega – Andrew H. Browni ja Moses Thuranira film „Vihmade vahel” on ühe Keenia poisi suureks kasvamise lugu traditsioonilises keskkonnas, millega ta konflikti satub. Tegu on tänavuse Tribeca filmifestivali võidutööga.

Mis juhtub, kui inimene ei hooli ümbritsevast keskkonnast, näitab Anne de Carbuccia oma filmis „Planeet Maa kaitsjad”. Filmi esitleb autor isiklikult.

Kaheteistaastane bengali tüdruk Afrin põgeneb Kreeka režissööri Angelos Rallise filmis „Kõikvõimas Afrin: üleujutuse aegu” Brahmaputra üleujutuste eest, mis üha sagenevad.

Eksistentsiaalse rännaku Norra maagilisse loodusesse, kus inimene on aastasadu elanud kõrvuti looduse ürgjõuga, võtab ette Margreth Olin oma filmis „Maa laulud”. Linateos esindab tänavu Norrat ka mitteingliskeelse filmi Oscari kategoorias.

Pimedate Ööde filmifestival toimub tänavu 3.–19. novembrini.

Festivali esitlevad Elisa ja Nordic Hotel Forum. Elisa panustab eesti kultuuri jätkusuutlikku püsimisse, luues ja pakkudes kodumaist audiovisuaalset toodangut ning toetades filmikunsti. Nordic Hotel Forum on olnud PÖFFi külaliste koduhotelliks alates 2008. aastast, 2019. aastal pälviti ka kultuurisõbra tiitel.