Visuaalselt köitvad ja kunstiliselt silmapaistvad filmid PÖFFil
Uudis
Pöffihunt

PÖFFi programmi täidavad igal aastal väga erilised teosed, mis ei pelga filmitegemise konventsionaalsetest piirangutest üle astuda ja võimsa visuaalse keelega end kunstiväljadele avastama kutsuda. Need on filmid, kus perspektiivi seab autorinägemus ning teekonna määrab loomingulise originaalsuse otsing. Millest kujuneb mõnikord ka ennastsalgav jaht, et keskmisest nõudlikumale filmigurmaanile vääriline väljakutse luua.

Alljärgnevalt leiad valimi PÖFFil linastuvatest filmidest, mis kaader kaadri haaval haaravad visuaalsesse lummusesse ning toovad esile nende loojad kui autorid režissööri, operaatori ja filmikunstniku rollis. Nende seas on tänavu Cannes’i filmifestivalil peapreemia võitnud „Huvivöönd“, Šveitsi imposantsetes mägedes hirmujudinaid sähvatav homaaž Alfred Hitchcockile, Aki Kaurismäki oma täielikus tippvormis ning päris mitu inimhinge soppides asuva iha ja ihaluse labürinti.

Zone_Of_Interest_1

Huvivöönd

3. nov, reede kell 18.30 Apollo Kino Solarises
Rež: Jonathan Glazer, riigid: Ühendkuningriik, Poola, USA

Stsenarist ja režissöör Jonathan Glazer on ammutanud oma holokaustifilmi „Huvivööndi“ puhul ainest tänavu kevadel lahkunud kaasmaalase Martin Amise romaanist „The Zone of Interest“, kuid toonud filmi keskmesse Auschwitzi surmalaagris komandandiks olnud Rudolf Hössi perekonna igapäevaelu unelmate kodus, mis ehitatud otse laagri müüri äärde. „Huvivöönd“ esilinastus tänavusel Cannes’i filmifestivalil ja võitis seal nii peapreemia kui ka FIPRESCI filmikriitikute auhinna.

F_1_The_Universal_Theory

Kõiksuse teooria

Rež: Timm Kröger, riigid: Saksamaa, Austria, Šveits
5. nov, pühapäev kell 21.15, Apollo Kino Coca-Cola Plazas

Kas meie ees rullub lahti avastamata jäänud geeniuse traagiline lugu või jälgime hoopis kinnismõtete küüsis sipleva tola paranoilisi pettekujutelmi? Sellise küsimuse viskab õhku Saksa režissöör Timm Kröger, kelle metafüüsikasse laskuv mustvalge põnevik „Kõiksuse teooria“ teeb kummarduse vanale Hollywoodile, juhtides mõtted Alfred Hitchcocki varasele loomingule. Linateos esilinastus tänavusel Veneetsia filmifestivalil.

F_1_Fallen_Leaves

Langenud lehed

Rež: Aki Kaurismäki, riigid: Soome, Saksamaa
5. nov, pühapäev kell 19 Apollo Kino Solarises

„Langenud lehed“ on Aki Kaurismäe tagasipöördumine ta 1980ndate nn töölistriloogia juurde, mida iseloomustab lugude ja inimeste lihtsus. Stiili poolest on aga kõik hästi paigas: dekoratiivsed võttekohad, summutatud, aga värvirohke koloriit, ja rohkem koomilisi dialoogikilde kui kunagi varem. Kaurismäki on täielikus tippvormis. „Langenud lehed“ esilinastus Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis ja võitis ka žürii auhinna (Prix du Jury).

F_7_Natasha's_Dance

Nataša tants

Rež: Jos Stelling, riik: Holland
Rahvusvaheline esilinastus filmitegijatega
14. nov, teisipäev kell 17.45 Coca-Cola Plazas

Jos Stellingu tulek filmimaailma oli efektne. Tema debüütfilmi „Mariken van Nieumeghen“ maailma esilinastus toimus 1975. aastal Cannes’i võistlusprogrammis. „Nataša tants“ on jõuliselt tugev meistriteos, austusavaldus autorikinole, mida ta on režissöörina järjepidevalt viljelenud. Režissöör jutustab loo, millel on selged süžeepunktid. Kuid ta teeb seda viisil, mida praegusel kinomaastikul kohtab üha harvemini.

F_1_Body_Odyssey

Kehaodüsseia

Rež: Grazia Tricarico, riigid: Itaalia, Šveits
Maailma esilinastus filmitegijatega
15. nov, kolmapäev kell 21, Apollo Kino Coca-Cola Plazas

„Kehaodüsseia“ viib meid kummalisele ideaali poole püüdlemise teekonnale. See on hingemattev lugu 45-aastasest kulturistist Monast, kes januneb täiuslikkuse ja ilu järele. Film, mis on tõeline pärl ja seab kahtluse alla ühiskondlikud normid, sukeldub inimkogemuse keerukusse ning uurib pidevat võitlust ideaali ja reaalsuse vahel. Tricarico lavastamine, suurepärane näitlejatöö ja rabav visuaal loovad unustamatu vaatamiskogemuse.

F_10_Giant's_Kettle

Hiiglase pada

Rež: Markku Hakala, Mari Käki, riik: Soome
Rahvusvaheline esilinastus filmitegijatega
17. nov, reede kell 19 Apollo Kino Coca-Cola Plazas

Laitmatult visuaalne ja nägemuslik ulmefilm, mis on salapärane, suurepärane, heliline, veider, humoorikas, unenäoline, varjuline ja seletamatu. „Hiiglase pada” viib meid ebainimlikku mustvalgesse bürokraatlikku ultrahelimaailma, kus keegi ei kasuta sõnu ja kõik alluvad meeleldi rutiinile. Unustamatult lummav ja kõhedust tekitav kinokogemus, mida kõik tähelepanelikud pealtvaatajad saavad tõlgendada läbi ütlemata vaikuse.

F_6_White_Flag

Valge lipp

Rež: Batbayar Chogsom, riigid: Mongolia, Šveits, Jaapan
Maailma esilinastus filmitegijatega
17. nov, reede kell 21.45, Apollo Kino Coca-Cola Plazas

Režissöör Chogsomi loomingul on selge autori pitser. Ta muudab füüsilise ruumi eraldi tegelaseks, kes tunnistab osaliste katsumusi. Chogsomi sümboolika on lineaarse narratiivi juures väga peen; kõige märgilisem on tema keskkonna kasutamine. Koos operaator Lucas Grafiga näitab Chogsom laiuvate ja karmide steppide ning kõrbete majesteetlikke maastikke.„Valge lipp“ on julge, detailne ja kunstiline film. Kummitav melanhoolne saaga naise südamest.